Veri Depolama


Gün geçtikçe verilerin yoğunluğu artmakta . Raid_Type_6.gif
Geçmiş verilere ulaşma ihtiyacı da olduğundan , çığ gibi büyüyen yüksek kapasiteli veri depolama / veri yedekleme isteği her geçen gün katlanarak artamaya da devam edecektir.

Veri depolama ürünlerine olan ilgi de bu sebeplerden artmaktadır. Veri depolama  / veri yedekleme ürünlerinin içerisinde en önemlileri ;

 . NAS (Network Attached Storage)
 . SAN (Storage Area Network)

olarak sayabiliriz.

Veri depolama  / veri yedekleme ürünlerin en önemli özelliklerinden birisi sunucu bağımsızdır. Ayrıca çok yüksek veri depolama  / veri yedekleme alanlarını desteklemektedirler. Tasarımları veri depolama  / veri yedekleme üzerinedir.

Ayrıca şirket içi yada şirket dışında bulunan sunucular ile direk olarak veri bağı kurabilirler.

Diğer yandan server bağımsız olduklarından verilerin sürekliliği açısından da değerli hale gelmektedirler. Örneklemek gerekirse ;

Muhasebe sunucunda oluşan sorundan dolayı çok hızlı şekilde veri depolama  / veri yedekleme ürünü farklı bir server üzerine yönlendirilecektir. Doğru tasarımlar ile kesintisizlik sağlanarak veriye ulaşım sağlanacaktır.

Veri depolama  / veri yedekleme ürünlerinin tasarımları ve seçimleri çok dikkatli yapılmalıdır.

RAID hakkında

RAID = Redundant array of inexpensive / independent disks - Ucuz / bağımsız disklerin yedekleme dizisi


RAID özellikli bir depolama sisteminde, sitemdeki bir veya daha fazla sürücüyü bağlayabilirsiniz, böylelikle bunlar büyük tek bir sürücü gibi çalışabilir veya bunları bir sürücünün otomatik ve anlık olarak gerçek zamanlı yedekleme için verilerinizin kopyasını alması (yansıtma) için ayarlayabilirisiniz. 

Raid tipleri genel olarak Raid 0 , Raid 1 , Raid 5 , Raid 6, Raid 10, Raid 50 seklindedir. Arada farklı raid tipleride bulunmaktadır. 

Şirketinizde hangi depolama ve yedekleme ürünlerinin kurulacağı ve hangi raid yapısının kurgulanması gerektiği, Doz Teknoloji mühendisleri tarafından belirlenir.