Bulut Bilişim


Doz Teknoloji ; Dünya üzerindeki birçok Bulut Bilişim - Cloud Computing- firmalari ile çalışmaktadır. Bunlardan en bilinenleri Microsft Azure , Google Cloud , Amazon dur. 

Ayrıca kendi Bulut Bilişim altyapınızı da Doz Teknoloji size kuracaktır. 

Bulut bilişim nedir?

Bulut bilişim, kullandığın kadar öde fiyatlandırmasıyla BT kaynaklarının İnternet üzerinden isteğe bağlı olarak teslimidir. Fiziksel veri merkezleri ve sunucuları satın almak, bunlara sahip olmak ve bakımını yapmak yerine, birçok bulut sağlayıcısından bilgi işlem gücü, depolama ve veri tabanları gibi teknoloji hizmetlerine gerektiği gibi erişebilirsiniz.

Bulut bilişimi kimler kullanıyor?

Her türden, boyutta ve sektörden kuruluş, veri yedekleme, olağanüstü durum kurtarma, e-posta, sanal masaüstleri, yazılım geliştirme ve test etme, büyük veri analitiği ve müşteriye yönelik web uygulamaları gibi çok çeşitli kullanım durumları için bulutu kullanıyor. Örneğin, sağlık şirketleri, hastalar için daha kişiselleştirilmiş tedaviler geliştirmek için bulutu kullanıyor. Finansal hizmetler şirketleri, gerçek zamanlı dolandırıcılık tespitini ve önlenmesini desteklemek için bulutu kullanıyor. Ve video oyunu üreticileri, dünya çapında milyonlarca oyuncuya çevrimiçi oyunlar sunmak için bulutu kullanıyor.

Bulut bilişimin faydaları

Çeviklik
Bulut, daha hızlı yenilik yapabilmeniz ve hayal edebileceğiniz neredeyse her şeyi oluşturabilmeniz için çok çeşitli teknolojilere kolay erişim sağlar. Bilgi işlem, depolama ve veri tabanları gibi altyapı hizmetlerinden Nesnelerin İnterneti, makine öğrenimi, büyük verilerin ve analizlere ve çok daha fazlasına kadar kaynakları ihtiyaç duyduğunuzda hızla artırabilirsiniz.

Teknoloji hizmetlerini dakikalar içinde dağıtabilir ve fikirden uygulamaya eskisinden çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu size deneme yapma, müşteri deneyimlerini farklılaştırmak için yeni fikirleri test etme ve işinizi dönüştürme özgürlüğü verir.

Esneklik
Bulut bilgi işlem ile, gelecekte en yüksek düzeydeki iş etkinliğinin üstesinden gelmek için kaynakları önceden aşırı tedarik etmeniz gerekmez. Bunun yerine, gerçekten ihtiyacınız olan kaynak miktarını sağlarsınız. İşletmenizin ihtiyaçları değiştikçe kapasiteyi anında büyütmek ve küçültmek için bu kaynakları yukarı veya aşağı ölçekleyebilirsiniz.

Tasarruf
Bulut, sermaye giderlerini (veri merkezleri ve fiziksel sunucular gibi) değişken giderlerle takas etmenize ve yalnızca tükettiğiniz kadar BT için ödeme yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, ölçek ekonomileri nedeniyle değişken giderler, bunu kendiniz yapmak için ödeyeceğinizden çok daha düşüktür.

Dakikalar içinde küresel olarak dağıtın
Bulut ile yeni coğrafi bölgelere genişleyebilir ve dakikalar içinde küresel olarak devreye alabilirsiniz. Örneğin, bulut sağlayıcılarının tüm dünyada altyapısı vardır, böylece uygulamanızı yalnızca birkaç tıklamayla birden çok fiziksel konumda dağıtabilirsiniz. Uygulamaları son kullanıcıların yakınına yerleştirmek gecikmeyi azaltır ve deneyimlerini iyileştirir.

Bulut bilişim türleri
Üç ana bulut bilişim türü, Hizmet Olarak Altyapı, Hizmet Olarak Platform ve Hizmet Olarak Yazılım'ı içerir. Her bulut bilişim türü, ihtiyaçlarınız için doğru hizmet grubunu seçebilmeniz için farklı düzeylerde kontrol, esneklik ve yönetim sağlar.

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)
IaaS, bulut BT için temel yapı taşlarını içerir. Genellikle ağ özelliklerine, bilgisayarlara (sanal veya özel donanımda) ve veri depolama alanına erişim sağlar. IaaS, size BT kaynaklarınız üzerinde en yüksek düzeyde esneklik ve yönetim kontrolü sağlar. Birçok BT departmanının ve geliştiricisinin aşina olduğu mevcut BT kaynaklarına en çok benzer.

Hizmet Olarak Platform (PaaS)
PaaS, temel altyapıyı (genellikle donanım ve işletim sistemleri) yönetmenize olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve uygulamalarınızın dağıtımına ve yönetimine odaklanmanıza olanak tanır. Bu, kaynak tedariki, kapasite planlaması, yazılım bakımı, yama veya uygulamanızı çalıştırmayla ilgili diğer farklılaşmamış ağır kaldırma işlemleri hakkında endişelenmenize gerek olmadığı için daha verimli olmanıza yardımcı olur.

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)
SaaS, size hizmet sağlayıcı tarafından çalıştırılan ve yönetilen eksiksiz bir ürün sağlar. Çoğu durumda, SaaS'a atıfta bulunan kişiler, son kullanıcı uygulamalarına (web tabanlı e-posta gibi) atıfta bulunur. Bir SaaS teklifiyle, hizmetin nasıl sürdürüldüğünü veya temel alınan altyapının nasıl yönetildiğini düşünmeniz gerekmez. Yalnızca o belirli yazılımı nasıl kullanacağınızı düşünmeniz gerekir.